Czy uda mi się znaleźć pracę ?

Najczęstsze błędy przy poszukaniu pracy

Czy uda mi się znaleźć pracę ?

Nie posiadasz konta na Linkedln

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że aktywność w social mediach to zabawa dla dzieci, to powiem Ci, że zdecydowanie się mylisz! Duża liczba osób, właśnie tam dostało możliwość rozwoju zawodowego. Skąd osoby szukające pracowników mają się dowiedzieć o Twoim istnieniu? Pokaż im dlaczego warto z Tobą współpracować i zadbaj o to, abyzdobywać przydatne kontakty jakie mogą przydać Ci się w przyszłości.

Wysyłasz to samo CV wszędzie…

Kiedy dbasz o aktualizację CV masz okazję dopasować się do tego, czego oczekuje nowy pracodawca. Możesz pokazać się z takiej strony, która będzie odzwierciedlała jego wymagania. Dzięki temu ujawniasz się jako idealny kandydat, z umiejętnościami idealnymi na dane stanowisko.

Nie wierzysz w swoje umiejętności

Kiedy nie wierzysz we własne możliwości, to jest spora szansa na to, że nie podejmiesz się nowych zadań i wyzwań, które pojawią się na w Twoim zawodowym życiu. Pocieszające jest to, że możesz z tym walczyć. Zgłaszając się do specjalisty (coacha, psychologa, psychoterapeuty), który nauczy Cię jak walczyć z brakiem pewności siebie.

Nie jesteś zainteresowana sprzedażą siebie

Czy tego chcesz, czy nie – sprzedajesz. Siebie, swoje umiejętności, swój charakter, swój czas. I choćbyś nie wiem jak z tym walczył, czy protestował– tym bardziej sprzedajesz, tyle że nie wychodzi to na Twoją korzyść. Im szybciej uświadomisz sobie, że twoje zasoby są produktem, który warto dobrze zaprezentować, tym większa jest szansa, że znajdziesz nową pracę szybciej niż Ci się wydaje..

Nie masz określonych wartości

Jeśli Ty nie umiesz określić, co jest dla Ciebie istotne, to nikt inny tego nie będzie wiedział. Bez zastanowienia się nad tym, co jest dla Ciebie istotne będzie Ci trudno znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. Pomyśl o swoich wartościach jak o kompasie lub przewodniku, dzięki któremu łatwiej Ci będzie rozpoczynać działania, dotyczące podjęcia nowej pracy, czy nowego projektu. Od czego warto zacząć?? Musisz dowiedzieć się, czy interesujące Cię ogłoszenie pomoże Ci spełnić Twoje marzenia zawodowe. Musisz wiedzieć, czy polegając na swoich wartościach możesz poczuć satysfakcję zawodową.

Brak pozytywnego myślenia

Nie jest tutaj mowa o tym, aby mieć pozytywne myślenie o sobie, a bardziej o to, że nie masz wiary w to, że możesz sprawdzić się na danym stanowisku. Istotne jest też to, co Ty myślisz o ludziach,którym zamierzasz opowiadać o chęci zdobycia pracy w nowej firmie. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale firmy nie lubią zatrudniać osób, które narzekają i są negatywnie nastawione do nowości i do tego, aby się rozwijać i realizować nowe zadania. Jeśli posiadasz takie cechy, to warto spróbować pozbyć się tych brzydkich cech!

Nie masz celu

„Chcę po prostu pracować, nieważne gdzie.” Nie istnieje coś takiego jak jakakolwiek praca. Poza tym – nie możesz zatrudnić się do każdej wybranej pracy, do niektórych z nich nie masz po prostu właściwych uprawnień. Określ jaki jest kierunek, w którym chcesz się rozwijać, przemyśl co potrafisz, w czym masz doświadczenie. O jakiej pracy myślisz w głębi duszy, jakie miejsce pracy spełni Twoje oczekiwania?

Nie koncentrowanie się na tym, co pracodawca będzie konkretnie z ciebie miał

Ty oczekujesz wysokich zarobków, ciekawej oferty na pakiety socjalne, opieki medycznej, umowy na czas nieokreślony itp. A co Twój przyszły szef będzie z ciebie miał? Zwróć uwagę na cały proces rekrutacji z perspektywy osoby zatrudniającej. Czego byś chciał od takiego kandydata? Oprócz kompetencji i doświadczenia? Może dobrej znajomości języka niemieckiego? Albo umiejętności strategicznego myślenia?

Nie jesteś świadoma ile osiągnęłaś w życiu zawodowym

Nie istnieje lepsza metoda na pokazanie się z jak najlepszej strony niż świadomość swoich osiągnięć. Wiedza o tym, co udało Ci się w życiu, jak jaką drogę musiałeś pokonać aby zdobyć to, co dzisiaj umiesz. Potrzebujesz wizji, znajomości własnych wartości i świadomości kluczowych kompetencji.

Nikt Cię nie wspiera w Twoim życiu zawodowym

Zdecydowałeś się na zmiany w życiu zawodowym? Doskonale! Rozejrzyj się i nie rezygnuj ze wsparcia! Gdzie szukać kogoś kto pomoże Ci wejść na nową ścieżkę? W grupach na Facebooku takich jak moja Satysfakcja zawodowa – strategia i realizacja, u doradców zawodowych, u coacha lub kogoś z doświadczeniem, dzięki któremu nauczysz się pokonywać trudności.

Musisz zwiększyć swoją aktywność

Dziś musisz dobrze poznać swoje umiejętności i kwalifikacje, opisać je i sprzedać. Możesz tego dokonać za pomocą różnych sposobów. Najłatwiejszym i najbardziej nowoczesnym są portale społecznościowe, kontakty osobiste, networking. Jeśli masz za mało kontaktów – to skup się na tym, aby je pozyskiwać! Dlaczego to tak ważne? Po to, aby – po pierwsze – być może przydać się im w przyszłości, a po drugie opowiedzieć im o tym, co potrafisz i móc mieć nadzieję, że będą polecać Twoją osobę innym.

Nie masz żadnej strategii poszukiwania pracy

Dzięki opracowaniu strategii poszukiwania pracy minimalizujesz frustrację z tym związaną, bo wybierasz odpowiednie sposoby szukania zatrudnienia do Twoich oczekiwań, możliwości, okoliczności, sytuacji ,w jakiej aktualnie się znajdujesz. Przy budowaniu strategii bierzesz pod uwagę wszelkie pomysły, jakie możesz wykorzystać u siebie. Później tworzysz plan i powoli go realizujesz.

Brak ekscytacji

Pracodawcy i osoby odpowiedzialne za rekrutację otrzymują wiele różnych cv od ludzi chętnych do pracy na danym stanowisku. Z częścią z nich umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne. Pokaż, że masz w sobie coś, na co warto zwrócić uwagę. Że chcesz od życia czegoś więcej, niż tylko „jakoś przetrwać”. Że fajnie się z tobą rozmawia i jesteś miłą, ciekawą osobą, jakiej warto dać szansę. Że chcesz coś dobrego zrobić dla firmy, zaangażować się.

Nie masz świadomości swoich mocnych stron

Kiedy masz świadomość swoich dobrych stron i wiesz w czym możesz się sprawdzić oraz znasz cechy, którymi możesz się pochwalić podczas rozmowy z rekruterem, czy uczestnicząc w rozmowach biznesowych – wtedy masz wiedzę, która pozwoli Ci sprawić, że zostaniesz zapamiętany. Ale bądź ostrożny! To muszą być Twoje rzeczywiste kompetencje. Nie mów o rzeczach, których nie potrafisz, a jedynie jest to coś, co chciałbyś u siebie widzieć, tylko prawdomówność może sprawić, że w przyszłości nie nabawisz się niepotrzebnego stresu i problemów.

zamów wróżbę jak zamówić moją wróżbę