Prawdziwa kabała

Czym jest kabała ?

W dzisiejszych czasach przeciętnemu zjadaczowi chleba – oglądającemu telewizję (w tym MTV), słuchającemu radia czy przeglądającemu różnorakie strony w Internecie – pojęcie Kabały kojarzy się przede wszystkim z nazwiskami gwiazd, które podjęły się jej praktykowania. Mówi się nawet o swoistej modzie na tę naukę i to nie tylko za granicą, w Hollywood, ale również w naszym ojczystym kraju. Podobno sławy będące adeptkami / adeptami Kabały muszą się nietypowo odżywiać, a rozpoznać je można po… czerwonym sznureczku, założonym na jeden z nadgarstków, a udającym bransoletkę.

Kabała

Czym jednak de facto jest Kabała? Z hebrajskiego jej nazwa oznacza „otrzymywanie”, „przyjmowanie”. Kabała to mistyczna szkoła judaizmu, nauka mistyczno-filozoficzna mająca izraelickie pochodzenie. Kabała, czego należy się spodziewać po żydowskim mistycyzmie, jest bardzo stara. Najprawdopodobniej istniała już w pierwszym wieku przed naszą erą! Zdania naukowców na ten temat są jednak podzielone. Niektórzy z nich bowiem do Kabały zaliczają jedynie nauki średniowieczne (a więc – w tym przypadku – dopiero po dwunastym stuleciu). Podstawowe założenia Kabały obejmują między innymi przekonanie, że cały świat został stworzony, byśmy mogli się nim radować. Jednak nie od razu jesteśmy w stanie się z niego cieszyć, przede wszystkim dlatego, że nie od razu jesteśmy tego godni. Co można zatem zrobić, aby zasłużyć na wspaniałości naszego świata? Kabaliści wierzą w inkarnację: ich zdaniem, dzięki inkarnacji duszy w świecie materialnym, człowiek ma szansę odmienić swoją naturę tak, by stopniowo zbliżyć się do Stwórcy, a w końcu, ostatecznie, by się z Nim połączyć (jest to zresztą finalnym celem Kabały). Ten stan połączenia nazywa się w praktykach kabalistycznych „końcowym naprawieniem”. Pewnie myślicie sobie, że tego typu poglądy słyszeliście już nie raz, a nikt ich nigdy nie nazywał tak szumną nazwą. Pewnie macie rację… Jest jednak coś, co odróżnia Kabałę od innych tego typu filozofii czy religii, a co podkreślają sami jej wyznawcy: Kabała jest nade wszystko nauką praktyczną, a nie tylko teoretyczną. W związku z tym ci, którzy decydują się na zgłębianie tajników Kabały, powinni szykować się na realne, konkretne poznawanie świata (w miejsce jedynie siedzenia z nosem w książkach i wkuwania różnych teorii i formułek). Co to w praktyce oznacza? Wyruszenie w świat i uczenie się go praktycznie: posługując się jedynie (a może: aż!) naszymi zmysłami. Zresztą, chodzi przecież nie tylko o poznanie świata zewnętrznego, ale ponadto wszelkich obszarów duchowych, wewnętrznych. Według wyznawców Kabały, brak znajomości świata, praw nim rządzących, a także postępowanie niezgodne z ich nakazami prowadzi bezpośrednio do wszelkich problemów i zmartwień, z jakimi zmaga się cała ludzkość oraz każdy człowiek z osobna. Przekazywanie tej wiedzy odbywa się w różny sposób: poprzez zgłębianie ksiąg (także!), pod przewodnictwem nauczyciela-mistrza, a także w grupie studiujących osób. Wszystkie one prowadzą do jednego: lepszej orientacji w życiu naszym i całego wszechświata.

Praktyki kabalistyczne

Praktyki kabalistyczne w dużej mierze opierają się na znajomości „Tory”. Zdaniem kabalistów jest ona nade wszystko drogowskazem, w którym odnaleźć można wskazania, co zrobić, aby osiągnąć „końcowe naprawienie”. Innymi słowy, „Tora” nie jest tak oczywista i stuprocentowo odczytana i zinterpretowana, jak się wydaje wielu badaczom i przedstawicielom innych religii – zostało w niej bowiem ukryte przesłanie, które można znaleźć jedynie dzięki naukom Kabały. Dla kabalistów tym, co szczególnie fascynujące w „Torze” jest opis stworzenia świata, który pozwala im wydedukować, jaka jest nasza – ludzi – rola w zbawianiu świata. Ponadto adepci tej nauki uważają, że dzięki rozszyfrowaniu i zrozumieniu ukrytej natury Boga, można domyślić się, jakie będą Jego przyszłe czyny.
Kabaliści swoją wiedzę czerpią z objawień proroków, którzy żyli wiele lat temu. To dzięki niej właśnie mają uprzywilejowaną pozycję na gruncie filozoficzno-religijnym. Gdyby nie ona nie byliby bowiem w stanie zrozumieć wielu prawd, tak jak nie rozumieją jej ci, którzy z Kabałą nie mają nic wspólnego. Jeżeli więc chcecie przyłączyć się do grona osób będących w posiadaniu elitarnej wiedzy, nic prostszego: wystarczy zostać wyznawcą Kabały.

zamów wróżbę jak zamówić moją wróżbę